czwartek, 11 czerwca 2015

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - goryczka


Goryczka (Gentiana detonsa)
Jest to rodzaj roślin zielnych z rodziny goryczkowatych. Rodzaj ten obejmuje ok. 400 gatunków występujących na całym świecie, częściej w górach. Łacińska nazwa Gentiana (podobnie jak zwyczajowa nazwa polska gencjana) pochodzi od imienia króla Ilirii z II w. p.n.e. Gentiusa, któremu przypisywano jej odkrycie. Gatunkiem typowym jest Gentiana lutea. Ma liście naprzeciwległe, całobrzegie, siedzące. Ma duże, promieniste kwiaty, 3-, 4- lub pięciokrotne o koronie zrosłopłatkowej, rurkowatej, dzwonkowatej lub lejkowatej, różnie zabarwionej. Znamiona słupka 2-łatkowe lub 2-wrębne. Cechą charakterystyczną, różniącą je od podobnego rodzaju goryczuszka jest występowanie w koronie wyrostków między łatkami i brak rzęsków w gardzieli korony. Jej owocem jest wielonasienna torebka. Goryczka jest dość często spotykana wzdłuż strumieni i na polach gejzerów w Narodowym Parku Yellowstone.

Zdjęcia:
1) Wygląd goryczki.
 1)

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - szczaw polny

Szczaw polny (Rumex acetosella)

Jest to gatunek rośliny należący do rodziny rdestowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony: naturalnie występuje w Azji, Afryce Północnej i Europie, rozprzestrzenił się również w obydwu Amerykach, Afryce, Australii i na wyspach Melanezji i Polinezji. W Polsce jest pospolity na całym terenie. Preferuje siedliska kwaśne i jałowe.

Zdjęcia:
1) Szczaw polny.
 1)

Zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone - widłoróg

Widłoróg (Antilocapra americana)

 Jest to gatunek ssaka kopytnego, jedyny żyjący przedstawiciel rodziny widłorogich zamieszkujący Amerykę Północną, ze względu na zewnętrzne podobieństwo do antylop nazywany też antylopą widłorogą. Widłorogi są najszybszymi zwierzętami Ameryki Północnej – na krótkich dystansach (do 1,5 km) osiągają do 95 km/h wykonując przy tym skoki o długości do 6 metrów. Tułów jest pokryty gęstą, rudobrązową sierścią, a na głowie, zadzie, brzuchu, dwóch półksiężycach na szyi i wewnętrznych stronach kończyn – białą. Położone po bokach głowy oczy pozwalają na obserwowanie okolicy podczas posiłku, a długie, szczupłe kończyny umożliwiają szybką ucieczkę. Krótki ogon schowany jest w białej kępce włosów na zadzie nazywanej lustrem. Rogi zbudowane są z substancji budową przypominającej sierść, która rośnie na kostnym rdzeniu. Wierzchnia warstwa jest zrzucana raz do roku, po okresie godowym. Budowa ciała przystosowana do długotrwałego biegu. Mały żołądek i wątroba magazynująca duże ilości glikogenu sprawiają, że antylopa przystosowała się do dużego wysiłku. Zwierzęta te mogą przebyć kilka kilometrów, szybko biegnąc i wykonując długie skoki. Przeciętna prędkość w biegu wynosi 40 km/h, na krótkich dystansach nawet do 95 km/h.

Zdjęcia:
1) Wygląd widłoroga.

 1)

Zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone - puma

Puma (Puma concolor)

Puma jest największym przedstawicielem małych kotów. Jego masa jest charakterystyczna dla wielkich kotów (Panthera), jednak jest bliżej spokrewniony z małymi i średnimi kotami. Podrodzina małych kotów (Felinae) ewoluowała w Azji 11 milionów lat temu. Przeprowadzone badania nad taksonomią kotów na szczątkach tylko częściowo wyjaśniają ich pochodzenie. Dużo wyjaśniło badaniem DNA, a ponieważ w zapisie kopalnym koty te są słabo reprezentowane, jest to satysfakcjonujący wynik. Duży kot o stosunkowo małej głowie, smukłym i gibkim tułowiu. Przednie łapy mają po pięć, zaś tylne po cztery palce. Futro krótkie, miękkie, jednolicie żółtobrunatne (choć w zależności od biotopu spotyka się osobniki ubarwione od szarosrebrnych po czarne). Samce większe od samic, lecz większe zróżnicowanie spotyka się między podgatunkami. Młode pokryte są cętkami, a na ogonie mają czarne pierścienie.

Zdjęcia:
1) Wygląd pumy.

Zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone - mulak

Mulak (Odocoileus hemionus

Jest to ssak z rzędu parzystokopytnych, z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 1-1,9 metra, ogon 10–25 cm, masa 50–215 kg. Ubarwienie zimowe - szare, letnie rudawe. Zamieszkuje na terenach leśnych oraz otwartych w zachodnich obszarach Ameryki Półncnej. Żyje w parach lub w małych grupach.

Zdjęcia:
1) Wygląd mulaka.


Zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone - łoś

Łoś (Alces alces)

Jest to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alces. Żyje w podmokłych lasach. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.

Zdjęcia:
1) Wygląd łosia.


Zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone - bizon

Bizon (Bison bison)

W warunkach naturalnych żył w olbrzymich stadach; szacuje się, że przed kolonizacją Ameryki przez Europejczyków populacja bizona liczyła miliony osobników. Pod koniec XIX wiekustanął przed groźbą wyginięcia, głównie z powodu nadmiernego odstrzału; polowanie na bizony było wówczas ulubionym sportem białych uzbrojonych w broń palną. Przyjeżdżali oni specjalnymi pociągami, a polowanie odbywało się czasem z okien wagonów. Hipotetycznie do wytępienia bizonów mogli przyczynić się także Indianie, którzy wierzyli, że bizony porozumiewają się między sobą. Dlatego też żaden bizon nie mógł ujść z polowania, aby "nie przekazał informacji innym stadom bizonów". Indianie nie obawiali się o wyginięcie bizonów, gdyż wierzyli, że jest ich nieograniczona liczba, ukryta pod ziemią, zaś na powierzchnię wychodzą jedynie "nadwyżki". W istocie przetrwanie bizonom zapewniały "strefy buforowe" oddzielające terytoria poszczególnych szczepów Indian, gdzie zakazane były polowania. Strefy tej "ziemi niczyjej" zmniejszały się jednak w miarę napływu osadników europejskich, zajmujących coraz większe ilości ziemi, będącej strefą łowną Indian.

Zdjęcia:
1) Bizon w Parku Yellowstone.


Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - złotorost pyszny

Złotorost pyszny (Xanthoria elegans)

Jest to gatunek grzybów z rodziny złotorostowatych. Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów. Bardzo często spotykamy go w Parku Narodowym Yellowstone, gdzie jest bardzo czyste powietrze.

Zdjęcia:
1) Złotorost pyszny w Parku Yellowstone.

                                                        1)

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - żuraweczka 'Yellowstone Falls'

Żuraweczka 'Yellowstone Falls' (Heucherella 'Yellowstone Falls')
Jest to odmiana byliny, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jest to mieszaniec międzygatunkowy powstały ze skrzyżowania odmian Tiarelli sercolistnej i Żurawki owłosionej.

Zdjęcia:
1) Wygląd Żuraweczki 'Yellowstone Falls'.

 1)

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - kroplik żółty

Kroplik żółty (Mimulus luteus)

Pochodzi z Chile. Dorasta do 30cm. Pędy ma wzniesione lub płożące. Korzenie wyrastają z pędów naziemnych. Jego liście są podłużne, eliptyczne, ząbkowane na brzegach, jasnozielone. Kwiaty niektórych krzyżówek są nakrapiane na czerwono, innych zaś mają kolor cytrynowy. Najczęściej zebrane w kiście.

Zdjęcia:
1) Wygląd kroplika żółtego.

 1)

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - daglezja zielona

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii Carriere)
Gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym. W Parku Narodowym Yellowstone przeważa na obszarze dolin Gallantin Range.

Zdjęcia:
1) Daglezja zielona w Parku Narodowym Yellowstone.

 1)

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - trawa paniczna

Trawa Paniczna (Dichanthelium lanuginosum)

Jest gatunkiem trawy. Rośnie na obszarach geotermalnych Parku Narodowym Yellowstone, USA. Jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury i kwasowości w jego rizosferze (to znaczy w strefie korzeniowej). W 2007 stwierdzono, że odporność cieplna przyznana tej trawie została wywołana poprzez symbiozę grzybów i wirusów. Gdy jest skolonizowana przez grzyb Curvularia protuberata i te grzyby z kolei skolonizowane przez konkretnego wirusa, trawa jest w stanie tolerować temperatury gleby do 65°C, które w przeciwnym razie byłaby śmiertelna.

Zdjęcia:
1) Wygląd trawy panicznej.
2) Kwiaty trawy panicznej.
3) Kolonizacja i przystosowania trawy panicznej do życia w gorącej glebie.

 1)

 2)

3)

środa, 10 czerwca 2015

Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - sosna wydmowa

Sosna wydmowa (Pinus contorta)

Na powierzchni leśnej Parku Narodowego Yellowstone rośnie sosna wydmowa, która stanowi 80% wszystkich drzew. Należy do rodziny sosnowatych. To drzewo iglaste rośnie na podłożu riolitowym. Jej amerykańska nazwa (lodgepole pine – sosna wigwamowa) nawiązuje do sposobu wykorzystywania jej przez Indian – budowy rodzaju nieprzenośnych chat. Międzynarodowa organizacja IUCN umieściła ten gatunek w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, przyznając mu kategorię zagrożenia LC (Least Concern, niskie ryzyko wyginięcia). Gatunek wykorzystywany jest przede wszystkim jako surowiec do produkcji papieru, w Ameryce Północnej drewno wykorzystywane jest jako lekki materiał budowlany.

Zdjęcia:
1) Indiański wigwam zbudowany z drewna sosny wydmowej.
2) Sosna wydmowa w Parku Narodowym Yellowstone.
3) Poskręcane włókna sosny wydmowej.
4) Występowanie sosny wydmowej.
5) Igła i szyszka nasienna sosny wydmowej.

 1)
 2)

 3)

 4)

 5)



Roślinność Parku Narodowego Yellowstone - bylica trójzębna

Bylica trójzębna (Artemisia tridentata)

Bylica trójzębna jest bardzo często spotykana w Parku Narodowym Yellowstone. Jest to aromatyczny krzew z rodziny astrowatych, który rośnie w suchych i półpustynnych warunkach, w obszarze pustyń chłodnych, stepów i siedlisk górskich w Intermountain, na zachodzie Ameryki Północnej. Jest tam używana jako środek leczniczy przez rdzennych mieszkańców – zapobiega zakażeniom w ranach, zatrzymuje krwotok wewnętrzny, leczy ból głowy i gorączkę.


Zdjęcia:
1) Bylica rosnąca w San Juan, Nowym Meksyku.
2) Liście i kwiaty bylicy.
3) Bylica w północno-wschodniej części stanu Nevada.
4) Występowanie bylicy.

1)

2)

3)

 4)